Salon – jak można go udekorować?

Salon w wielu mieszkaniach jest najbardziej reprezentacyjnym pokojem. Przyjmuje się tam gości bądź korzysta samodzielnie, ale przy specjalnych okazjach. Urządzenie salonu w stylowy sposób pozwoli zapewnić wszystkim odwiedzającym wrażenia estetyczne i wygodę. Pomieszczenie to można od razu wyposażyć w różne dekoracje, ale można też co jakiś czas zmieniać wystrój – np. dzięki poduszkom.

Dlaczego akurat poduszki?

Pomysł na poduszki dekoracyjne do salonu jest jednym z najbardziej oczywistych, a przy tym urokliwych. Poduszka funkcjonuje jako ozdoba i jednocześnie jest dodatkiem podnoszącym wygodę korzystania z mebli takich jak fotele czy kanapy. Przeważnie na takich poduszkach się nie siada, a przed użyciem mebla podnosi i opiera z boku czy z tyłu. Niektóre poduszki nie odkształcają się jednak przy siadaniu, a jeśli są wystarczająco puszyste, zachęcają do potraktowania ich powierzchni jako specjalnych siedzisk. Pewna ilość poduszek podnosi optyczną i faktyczną przytulność pomieszczenia. Naturalnie nie należy z tą ilością przesadzać, bo ucierpi na tym kwestia wygody.

Łatwe ozdabianie

Żeby poduszka zyskała wartość ozdobną, nie trzeba wiele. Przeciętna poduszka dekoracyjna jest mniejsza od zwykłej używanej do spania, ma ładne wykończenia i często połysk bądź elegancki mat. Wnętrze poduszki wypełnione jest dość sztywnym materiałem, przez co zachowuje ona kształt i cały czas wygląda pięknie. Poduszka dekoracyjna może być wykonana np. z aksamitu, pluszu, polaru bądź z mniej przyjemnych w dotyku tkanin jak chociażby satyna. Dowolność jest dość duża, bo poduszki ozdobne do salonu nie muszą być użytkowane w typowy sposób.

Dbanie o poduszki ozdobne

Każda dekoracja, nawet tak wdzięczna jak poduszki ozdobne do salonu, wymaga pewnej konserwacji. W pomieszczeniu zawsze jest choć trochę kurzu, dlatego też co jakiś czas trzeba je trzepać, odkurzać, można też postawić na regularne pranie z zachowaniem wszystkich wytycznych odnośnie rodzaju materiału. Poduszki dekoracyjne do salonu, z których nie można wyjąć wkładu albo są wykonane z nietypowego materiału, można oddać do pralni – jest to dla nich bezpieczniejsze, niż samodzielne próby. Niewielkie zanieczyszczenia powierzchni można oczyścić specjalnym preparatem bez wyjmowania wkładu, a później dobrze wysuszyć, najlepiej na zewnątrz, żeby nie doszło do uszkodzenia tkaniny.