kołdry zimowe

Jak zapewnić sobie zdrowy sen zimową porą?

Średnio co druga osoba w naszym kraju uskarża się na pewne problemy ze snem. Nasileniu ulegają one zwłaszcza w porze zimowej, kiedy to po całym dniu spędzonym na siarczystym mrozie ciężko jest się rozgrzać nawet pod najgrubszą kołdrą zimową. Jak więc zapewnić sobie zdrowy „zimowy” sen? Jest na to kilka sposobów.

1 – wietrzenie sypialni

Nawet zimą, gdy na dworze zrobi się już bardzo mroźno, nie wolno rezygnować z regularnego wietrzenia sypialni. Każdego dnia, najlepiej właśnie wieczorem warto otworzyć w niej okno przynajmniej na te piętnaście minut.

Po to zresztą ma się grubsze kołdry zimowe, by nie musieć przesadnie przegrzewać sypialni. Optymalna temperatura do snu wynosi mniej więcej 18 stopni C, na pewno nie więcej.

2 – rozgrzewająca kąpiel

Jeżeli wraca się zziębniętym z dworu, jeszcze przed położeniem się do łóżka warto zaserwować sobie dłuższą rozgrzewającą kąpiel. Będzie to przyjemna alternatywa dla szybkiego prysznica, która nie dość, że pozwoli się dogrzać, to jeszcze do tego wprowadzi ciało w stan błogiego relaksu.

Efekt odprężenia zostanie zintensyfikowany za sprawą aromatycznych olejków. Zwłaszcza olejek lawendowy ma kojący wpływ na umysł, sprzyja wieczornemu wyciszeniu i wielu osobom jest w stanie ułatwić zasypianie.

3 – porządna kołdra

Kołdry zimowe będą oczywiście różnić się od tych letnich czy też całorocznych. Chcąc wybrać dla siebie jedną z nich, warto zwrócić uwagę na to, by jej gramatura wyniosła więcej niż 350 g / 1 m2, a wypełnienie zostało wykonane albo z naturalnego puchu, albo z naturalnego pierza (najlepiej gęsiego, które jest najtrwalsze).

Jeżeli ma się alergię lub uczulenie na naturalne włókna, można też poszukać kołder zimowych wypełnionych syntetykami albo zdecydować się na model kołdry całorocznej, której raczej nie wypełnia się ani pierzem, ani puchem.

4 – wieczorne rytuały

Problemy z zasypianiem mogą też wynikać z niehigienicznego podejścia do snu. Jeżeli tuż przed zaśnięciem korzysta się z telefonu, wystawia się na działanie silnego światła i zjada się ciężką tłustą kolację, nic dziwnego w tym, że później nie jest się w stanie porządnie wypocząć.

Lekki posiłek powinien być zjedzony na dwie godziny przed snem, podczas gdy godzinę przed snem warto odłożyć od siebie wszelkie urządzenia. Konieczne jest też zadbanie o porządne zaciemnienie sypialni. Nawet niepozorne światełka mogą zaburzyć jakość zimowego snu.

Kołdry zimowe znajdziesz w ofercie Polskiekoldry.pl