Jak schować rury w podłodze lub ścianie domu czy mieszkania?

Prowadzenie rur grzewczych i wodnych w mieszkaniu czy też domu to tylko pozornie łatwe zadanie. Oczywiście zawsze można prowadzić je na zewnątrz ścian, jednak tak poprowadzone rury po prostu szpecą wnętrza pomieszczeń. Schowane w ścianach oczywiście nie szpecą, jednak w sytuacji awarii, trzeba je ze ścian wykuć, co podnosi koszt remontu. Niekiedy wręcz remont tak schowanych rur nie jest możliwy. Znane są przypadki, w których lokalizacja awarii była tak trudna, że korzystniejsze było odcięcie uszkodzonych rur, pozostawienie ich w ścianach i przeprowadzenie obok kolejnych. Wiele rur można jednak schować w podłodze mieszkania lub w domu, ale w dość specyficzny sposób.

Rura w rurze.

Aby uniknąć problemów w przypadku nieprzewidzianych awarii, warto ukrywając rury w ścianach czy podłodze, zastosować plastikowe rury elastyczne i ukrywając je w ścianie czy podłodze, włożyć je w dodatkową, większą rurę, wyraźnie oznaczając lub zapamiętując miejsca połączeń. Takie działanie ma bardzo duży sens. W przypadku awarii, naprawa jest dużo łatwiejsza. Wystarczy zamknąć obieg wody, odkręcić dany odcinek rury, wyciągnąć go ze ściany czy podłogi i bez rozkuwania czegokolwiek, założyć nowy. Naprawa w takiej sytuacji jest szybka, bezproblemowa i nie wymaga rewolucji w domu czy mieszkaniu. Warto mieć to na uwadze. Taki sposób prowadzenia rur w ścianach nie podnosi zbytnio kosztów montażu rur wodnych czy grzewczych, a jest po prostu warte zastosowania.

Ukrywanie rur to sztuka.

Ukrywanie rur we wnętrzach domu czy mieszkania to trudne zadanie. Zastanawiając się, jak ukryć rury w mieszkaniu, trzeba pamiętać o możliwości ewentualnych przecieków, awarii i problemów, które mogą wystąpić w przyszłości. Żadna rura nie jest na tyle trwała, by wytrzymać wielki. Przepływająca woda, powoduje osadzanie się kamienia, z czasem powodując zmniejszenie ciśnienia wody, co również kwalifikować może rurę do wymiany. Chowając rury grzewcze lub wodne, w rurach o większej średnicy, a dopiero większe w ścianie, działamy dla własnych korzyści. Ewentualna naprawa lub wymiana rury staje się w takiej sytuacji bezproblemowa. Chowając rurę w rurze, oczywiście warto pamiętać, by ta zewnętrzna była mocna i nie popękała w trakcie montażu w ścianie. Pusta przestrzeń pomiędzy rurą grzewczą a zewnętrzną, ma też inną zaletę. Przy ewentualnym przecieku, wilgoć nie będzie osadzać się w całej ścianie, woda będzie wypływać tylko w jednym miejscu. Miejscu, do którego błyskawicznie i łatwo będzie można dotrzeć i szybko zlikwidować usterkę.