Zawiesia łańcuchowe w przemyśle

W budownictwie oraz innych gałęziach przemysłu często zdarzają się sytuacje, które wymagają przeładunku czasem bardzo ciężkich komponentów. Stosowanie specjalistycznych urządzeń wysokiej jakości pozwala na ograniczenie do minimum ryzyka niebezpieczeństwa związanego z tym procesem. Zawiesia łańcuchowe są jednym z kluczowych i niezbędnych narzędzi.

Normy i certyfikaty

Ogromne przeładunki z racji swojej masy to trudna i wymagająca praca. Tylko praca na profesjonalnym sprzęcie pozwoli uniknąć błędów. Zawiesia łańcuchowe muszą być wykonane zgodnie z europejską normą EN 818-4, tylko wtedy spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Łańcuchy oraz inne komponenty takie jak haki, złączki czy ogniwa podlegają innym normom również o ściśle określonych standardach.

EN 818-2 to nazwa normy europejskiej dla łańcuchów wykorzystywanych do produkcji zawiesi łańcuchowych. Ogniwa, złączki i haki podlegają normie o nazwie EN 1677-1-4. Każdy profesjonalny sprzęt opiera się na tych europejskich standardach i certyfikatach, który ma w tym celu trwałe oznakowanie zwykle w postaci tabliczki z najważniejszymi informacjami.

Stosunek stali do ciężkości

Zawiesia łańcuchowe muszą odznaczać się wysokimi wartościami, jeśli chodzi o Dopuszczalne Obciążenie Robocze. Zwykle jest to nawet do 31.5 tony. Im większe obciążenie, tym oczywiście grubszy łańcuch, ale głównym wyznacznikiem jest tutaj jakość stali wykorzystanej do produkcji łańcuchów.

Zawiesia dostępne są w kilku klasach jakości. Na ten podział wpływa jakość stali oraz jej przeznaczenie. Najbardziej standardowe są te w klasie 8 i najłatwiej dostępne. Klasa 4 i 5 wykorzystywana jest, na przykład w cynkowniach ogniowych, gdzie sprzęt jest narażony na działania wysokiej temperatury, kwasów czy wodoru.

Liczba cięgien

Ten wykorzystywany w przemyśle komponent jest zróżnicowany również pod względem ilości cięgien. Wszystko uzależnione jest oczywiście od specyfiki pracy i jej warunków. Cięgno może być jedno, dwa, trzy lub cztery.

Łańcuchy mogą również być w różny sposób zakończone. Są to zazwyczaj zwykłe haki standardowe lub haki kontenerowe, haki bezpieczne. Dodatkową opcją są haki skracające, które pozwalają na zredukowanie długości łańcucha.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho .