Czy potrzebny jest generalny remont, by ukryć rury grzewcze?

Wykonując w domu czy mieszkaniu generalny remont natrafia się świetna okazja do ukrycia szpecących wnętrze rur grzewczych. Nim zaistnieje możliwość na przebudowę instalacji, można wypróbować kilka sprawdzonych pomysłów.

Wyeksponowanie rur

Zabudowa rur grzewczych nie zawsze jest odpowiednim kierunkiem. Kontrowersyjną, aczkolwiek całkiem skuteczną metodą jest zastosowanie zasady mówiącej, że jeżeli czegoś nie da się ukryć, to warto z wady zrobić atut. Istnieje wiele różnych pomysłów na estetyczne podkreślenie obecnych w łazienkach i pokojach rur. Można je owinąć dekoracyjnym sznurem lub wręcz użyć przewodu z ozdobnymi światłami LED. Dopasowanie do tego odpowiedniej kolorystyki jeszcze bardziej może wydobyć rury na pierwszy plan, co paradoksalnie pozwoli uzyskać ciekawy i całkiem zgrabny efekt. Jeżeli pozwala na to kolorystyka pomieszczenia to rury można pomalować na czarno do białego tła lub w innych podobnie kontrastujących wariantach. Obecnie często wykorzystanymi motywami są industrialne kolory miedziane czy zimne pastele skandynawskie. Osobom odważnym może się spodobać pomalowanie rur w spiralne kolorowe pasy. Co prawda, rury będą jeszcze bardziej rzucały się w oczy, ale już nie będą budziły tak negatywnych odczuć.

Ukrycie rur za płytą

Powszechnie wykorzystywanym pomysłem w kwestii zabudowy rur grzewczych jest wykorzystanie płyty kartonowo – gipsowej. Co prawda nieco zmniejsza to dostępną przestrzeń w pomieszczeniu, lecz o ile pozwala na to ułożenie rur możliwe jest wykorzystanie płyty do stworzenia dodatkowych półek. Jeżeli nieestetyczne rury znajdują się w łazience, to koniecznie należy użyć płyt nadających się do zastosowania w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.

Zabudowa meblami

Całkiem dobrze sprawdza się zabudowa rur grzewczych meblami. Minusem tego pomysłu jest fakt, iż raczej będą to meble wykonane na specjalne zamówienie, a więc prawdopodobnie nieco droższe. Na ścianie przez którą przebiegają rury można umieścić odpowiednio przygotowane półki na których ciekawie sprawdzą się różne dekoracyjne przedmioty. Mogą to być choćby świece zapachowe, koszyki skrywające różne drobiazgi i oczywiście książki, które zawsze urozmaicają każde wnętrze.

Wykorzystanie roślin

Rośliny, szczególnie pnące, można wykorzystać do pokrycia rur, choć tutaj efekt będzie raczej przypominał coś na kształt wyeksponowania niepożądanego elementu niż ukrycia. Aby wykorzystać ten pomysł konieczne jednak jest założenia dodatkowej instalacji na rury, gdyż większość roślin jest wrażliwa na tak ekstremalne zmiany temperatur.