Rodzaje zawiesi pasowych. Udźwig, cięgna, zakończenia

Zawiesia o konstrukcji pasowej posiadają szerokie zastosowanie w przenoszeniu wielu typów ładunków przez urządzenia transportu bliskiego – dźwigi, suwnice i inne. W użyciu znajdują się różne rodzaje zawiesi. Co wybrać?

Rodzaje zawiesi pasowych

Dopasowanie odpowiednich typów zawiesi ma kluczowe znaczenie dla BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy. Wobec tego w transporcie bliskim stosowane są różne typy tego wyposażenia, do którego zaliczane są także zawiesia pasowe, czyli wykonane z włókien tworzących pasy.

Zawiesia te wyróżniają się wieloma zaletami. Są lekkie, miękkie, dlatego nie rysują przenoszonych ładunków. Pozwalają także na łatwe opasanie ładunków, które nie mają własnych punktów zaczepienia. Są też wysoce odporne na czynniki zewnętrzne, w tym na niekorzystną aurę, a także nie korodują.

Pasowe zawiesia transportowe są oferowane w wielu wariantach i można podzielić je pod kątem trzech czynników:
– udźwigu
– cięgien
– zakończeń

Udźwig

Kluczową cechą zawiesi pasowych jest ich udźwig, a dokładnie DOR, czyli dopuszczalne obciążenie robocze, które wynika z ich konstrukcji.

Zawiesia są oferowane w standardowych udźwigach wynoszących od 1 do 10 ton. DOR oznaczany jest odpowiednimi kolorami zawiesi, na przykład fioletowe mają udźwig 1 tony, zielone – 2 ton, czerwone – 5 ton, a pomarańczowe – 10 ton. Zastosowanie różnych kolorów pozwala na łatwiejszy dobór zawiesia do konkretnego ładunku.

Cięgna

Cięgna to pasy zawiesia. Wyróżnia się zawiesia jednocięgnowe, czyli z jednym pasem, a także posiadające po dwa, trzy, cztery oraz więcej cięgien. Ich liczbę dobiera się pod kątem rodzaju transportowanego ładunku.

Długość cięgien zawiesia wynosi od 0,5 metra do około 8 metrów w zależności od ich rodzaju. Cięgna mogą też posiadać różne szerokości. Mogą być zabezpieczane dodatkowymi rękawami ochronnymi.

Zakończenia

Przy wyborze zawiesi pasowych należy także wziąć pod uwagę ich zakończenia, które dopasowuje się do dźwignicy oraz do ładunku, aby zapewnić bezpieczne trzymanie.

Zawiesia te dostępne są z pętlami, hakami standardowymi, hakami bezpiecznymi oraz z ogniwami zbiorczymi. Dostępne są także zawiesia pasowe o obwodzie zamkniętym. Wobec tego można dopasować je indywidualnie do konkretnego zadania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.