Okna pasywne

Dzięki oknom pasywnym można zapomnieć o wysokich kosztach ogrzewania. Te nowoczesne modele tworzy się z myślą o wszystkich osobach, które chcą ograniczyć wydatki związane z eksploatacją budynku, nie rezygnując jednak ze swojego komfortu. Jeśli termin okna pasywne brzmi dla kogoś niezrozumiale, to warto wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Izolacyjność cieplna, czyli pasywność

Domy, które są przystosowane do jak najmniejszego zużywania cennej energii, to właśnie domy pasywne. Okna wykorzystywane w takich domach wyróżniają się tym, że mają naprawdę niski współczynnik przenikania ciepła – współczynnik ten dotyczyć ma całego okna. Trzeba podkreślić, że w budownictwie pasywnym możliwe jest ogrzewanie przez źródła niewykorzystywane w tradycyjnym budownictwie. Mowa tu o cieple wydzielanym przez urządzenia domowe oraz o promieniowaniu cieplnym słońca.

Nie da się zaprzeczyć, że okna pasywne są coraz powszechniej polecane przez specjalistów, są to bowiem najbardziej zaawansowane projekty. Nie tylko pozwalają poczynić znaczne oszczędności, ale też mogą spełniać oczekiwania w kwestii designu. Szeroki wybór różnych modeli pozwala dopasować te okna do różnych wnętrz.

Jak rozpoznać okno pasywne?

Okna tego typu mają certyfikaty gwarantujące, że ograniczenie strat energii będzie wyraźne. W przypadku okien pasywnych współczynnik przenikania ciepła jest ściśle określony. Dlatego właśnie o pasywności okien można mówić wyłącznie wtedy, gdy współczynnik ten wynosi nie więcej niż 0,8 W/m2K.

Kluczową rolę odgrywa tu kilka elementów: szyba zespolona i jej przenikalność, typ ramki międzyszybowej, a także rama okienna, która musi mieć odpowiednią izolacyjność. Warto upewnić się, z czego wykonana jest ramka międzyszybowa – aluminium jest niewskazane.

Konstrukcja okien pasywnych

Wspomniana wcześniej szyba zespolona to kluczowa część okna pasywnego. Specjaliści potwierdzają, że powinna być zrobiona z potrójnym oszkleniem, przy czym każda warstwa oszklenia na ogół jest pokryta powłoką niskoemisyjną.

Trzeba też zwrócić uwagę na profile okienne, ponieważ również one muszą osiągać określony współczynnik izolacji cieplnej – minimum 0,7 W/m2K. W innym przypadku jakość całego okna będzie niezadowalająca.