Remont przeprowadzany według cennika

Każdy remont oznacza dość duże zamieszanie. Mieszkańcy danego domu lub mieszkania w bloku wielorodzinnym są zmuszeni wyprowadzić się na pewien czas lub cierpliwie znosić powstające niedogodności. Nim do rozpoczęcia remontu dojdzie warto jednakże skrupulatnie zaplanować jego poszczególne etapy, tak aby wszystko przebiegło w maksymalnie sprawny sposób. Do tego należy również oszacować zakładany koszt remontu, aby po jego zakończeniu nie zdziwić się wysokością wystawionego przez zleceniobiorcę rachunku.

Warto wiedzieć, ile kosztują poszczególne prace

Na całość remontu składają się liczne prac pośrednie, które dość zasadniczo się od siebie różnią. Różnice te – co warto zauważyć – nie ograniczają się jedynie do rodzaju wykonywanych czynności, lecz także do ich czasochłonności i pracochłonności. Nie powinno więc nikogo dziwić, że przekłada się to na zmienne koszty ich realizacji. Co bardzo istotne każdą z czynności da się oszacować z góry, np. na podstawie kosztorysu. W branży remontowo-wykończeniowej wciąż jest to jednakże rzadkość, a rozliczenie z klientem następuje zazwyczaj po zakończeniu prac.

Część klientów chciałaby jednakże znać przewidywany koszt remontu już przed jego rozpoczęciem. W znacznym stopniu ułatwia to bowiem finansowe zaplanowanie tego procesu. Idealna sytuacja z punktu widzenia klienta byłoby udostępnienie konkretnego cennika ofert przez firmę wykończeniową, którą bierze pod uwagę jako wykonawcę zaplanowanego remontu. Cennik usług remontowych, ze z góry określonymi stawkami za poszczególne czynności, wciąż jednakże nie jest zbyt często stosowany.

Negocjacje częstsze niż cennik

Najpopularniejszym ze stosowanych sposobem ustalania ceny za przeprowadzenie remontu jest prowadzenie indywidualnych negocjacji z klientem przez firmy świadczące tego typu usługi. Daje to im większą elastyczność, a w przypadku prowadzenia rozmów z niezorientowanym w rynkowych cenach klientem daje także możliwość uzyskania większego zarobku. Cennik prac remontowych w takich sytuacjach jest zatem zbędny,

Zdarzają się jednakże klienci, którzy cennik prac remontowych traktują jako konieczność i wcale nie podejmują rozmowy z firmami, które takim zestawieniem nie dysponują. Cennik prac remontowych pozwala klientowi z góry zorientować się co do poziomu wynagrodzenia, jaki życzy sobie dany wykonawca, a co za tym idzie daje możliwość porównania oferty z cenami rynkowymi. Stawia zatem w uprzywilejowanej sytuacji klienta, co raczej każe sądzić, że stosowanie cennika prac remontowych nie stanie się powszechna praktyką.