Jakie są rodzaje kabin prysznicowych?

Kabina prysznicowa czy wanna – przed tym dylematem stoi wielu z nas. Za kabiną przemawia oszczędność czasu, oszczędność wody, a także wygoda, natomiast za wanną zapewnienie sobie relaksu, prawdziwego SPA w domowym zaciszu. Jaką kabinę prysznicową wybrać, aby stworzyć estetyczne i funkcjonalne wnętrze łazienki? Prezentujemy poradnik o tej tematyce.

Rozmiar kabiny prysznicowej

Wszelkie poradniki zalecają kabinę prysznicową o rozmiarze 90x90cm. Niemniej jednak, nie do każdej łazienki rozmiar ten będzie optymalny. Dlaczego? Dlatego, że rozmiar kabiny należy dostosować do rozmiaru łazienki. Jeśli łazienka jest mała, można wybrać kabinę o rozmiarze 80×80 albo prostokątną 60×90, jeśli pomieszczenie jest wąskie, a długie.

Zanim zdecydujemy się kupić konkretny model trzeba dokładnie sprawdzić, czy jego wymiary pozwolą na wygodne użytkowanie w konkretnej łazience. W ten sposób można uniknąć problemów np. z otwieraniem drzwi.

Kabiny prysznicowe – rodzaje

W sklepach jest dostępnych wiele różnych kabin prysznicowych. I nie chodzi tutaj wyłącznie o ich rozmiar, ale np. o kształt. Można wybrać kabinę w kształcie prostokąta, kwadratu lub półokręgu. Kabina może być wyposażona w jedną szklaną lub z tworzywa sztucznego ścianę, dwie ściany lub trzy. Najczęstszy wybór klientów to Kabiny prysznicowe narożne. W ostatnim czasie coraz modniejsze stały się kabiny typu „walk-in”.

Kabina może być z brodzikiem lub bez. Wybór ten zależy od potrzeb i preferencji domowników. Wiadomym jest, że dla rodziny z dzieckiem lepszy będzie wysoki brodzik spełniający funkcje wanny. Natomiast, u osób starszych i niepełnosprawnych sprawdzi się kabina z niskim brodzikiem lub bez brodzika, a wyposażona np. w odpływ liniowy.

Kabiny mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej jest to szkło hartowane lub tworzywo sztuczne przypominające szybę. Ściany kabin mogą być przezroczyste, matowe, z wzorami lub bez, a nawet występują modele w kolorach. Do kabin ważny jest także dobór odpowiedniej armatury, a więc deszczownicy, czy słuchawki prysznicowej.