przydomowa oczyszczalnia ścieków (5)

Oczyszczalnie ekologiczna

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie stanowiące dobrą alternatywę dla tradycyjnych szamb. Mniejsze są koszty eksploatacyjne, a wodę można powtórnie wykorzystywać, jest to więc również kolejny krok w stronę domu pasywnego.

Kiedy warto zamontować szambo ekologiczne

W zasadzie wydaje się, że szambo ekologiczne stanowi rozwiązanie rekomendowane w zasadzie we wszystkich przypadkach. O jedynym wyjątku można mówić wtedy, kiedy dany rejon jest skanalizowany. Oczywiście, jeżeli mimo kanalizacji dany właściciel domku jednorodzinnego chce jednak posiadać ekologiczny dom, nie ma przeciwwskazań do montażu przydomowej oczyszczalni. Konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniego terenu, aby rozmieścić rurki drenażowe, nie jest to jednak obszar duży. Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają opróżniania tak często jak tradycyjne szamba, zwykle jedynie raz na rok, jest to więc również nie jedynie rozwiązanie mające pozytywny wpływ na środowisko, ale również na portfel użytkownika.

Szambo ekologiczne na co dzień

Posiadając szambo ekologiczne nie trzeba w zasadzie w ogóle skupiać na nim swojej uwagi. Konieczne jest czyszczenie, dokonywane w zasadzie raz w roku. Oprócz czyszczenia, na początku użytkowania szamba istotnym jest, aby posiadało ono odpowiednie bakterie, które się kupuje i wprowadza do zbiorników. Jeżeli jednak przydomowa oczyszczalnia ścieków została wykonana prawidłowo, bakterie powinny samoistnie się namnażać, nie ma konieczności podejmowania żadnych działań. Oczywiście aby taka oczyszczalnia mogła funkcjonować w prawidłowy sposób, konieczne jest zapewnienie miejsca, gdzie woda będzie mogła się zbierać po zakończeniu procesu oczyszczania. W tym celu można przykładowo rozważyć wykopanie na działce stawu, wykorzystanie systemu rurek drenażowych, czy też zbiornika na wodę do podlewania roślin. Jeśli bowiem oczyszczalnia została wykonana prawidłowo, wodę można wykorzystać do podlewania, nie należy jednak jej pić.

Minusy przydomowej oczyszczalni

Wad takiego rozwiązania jest bardzo mało, podejmując jednak świadomą decyzję należy rozważyć kwestie związane również z nimi. Zwykle zarzuca się brzydki zapach, który unosi się z takiego szamba ekologicznego, szczególnie w ciepłe dni. Jest to jednakże znak, iż oczyszczalnia została wykonana nieprawidłowo, ponieważ nie powinna wydzielać praktycznie żadnych woni. Jedyne z czego trzeba zrezygnować przy takiej oczyszczalni to niektóre, bardzo żrące, detergenty.